TWÓRCA

Nazywam się Miłosława Skoczek- Śliwińska. Jestem absolwentką ASP, wydziału Rzeźby w Warszawie. Milarte to moja „stara- nowa" przestrzeń - której jestem założycielką i projektantką.

Decyzja o wyborze drogi życiowej była konsekwencją moich artystycznych zamiłowań.

Pasja tworzenia pojawiła się naturalnie w moim świecie, otoczonym dziesiątkami projektów, rysunków mojego Ojca - rzeźbiarza. Pracownia, w której powstawały obrazy, rzeźby, w której unosiła się woń świeżo parzonej herbaty zmieszana z zapachem farb olejnych i dymu z papierosa była miejscem magicznym. Tu zaczęła kształtować się moja wrażliwość artystyczna. Z zaciekawieniem podpatrywałam proces tworzenia i w głębi duszy pragnęłam, aby w przyszłości ten wymiar życia stał się również moim. Od czasu ukończenia ASP, ale też w ciągu trwania studiów dotykałam wielu płaszczyzn wypowiedzi, ekspresji, czy była to forma malarska, graficzna, rzeźbiarska, czy udział w spektaklach teatralnych ASP, te wszystkie doświadczenia są częścią Milarte.

W swej twórczości krążę wokół tematu istoty ludzkiej - jej kondycji, wewnętrznych emocji, przeżyć. To zachęta do refleksji i zatrzymania się na chwilę i spojrzenia w intymny świat każdego z nas.

I taka idea towarzyszy mi podczas projektowania biżuterii, która apeluje do uczuć, wrażliwości, indywidualnych skojarzeń, spojrzenia na otaczająca naturę, jej rytm i codzienność. Ornament i symbolika są moim znakiem rozpoznawczym. Lubię ukryte przesłanie, bo właśnie ono nadaje biżuterii czegoś wyjątkowego, smaku i ponadczasowości.

Każda Rozeta ma swoje imię i za tym kryje się bogata symbolika i indywidualne interpretacje. Symbole Cztery Strony Świata, Serce, Krzyż oraz roślinne wzory nawiązują do potęgi Natury, a równocześnie obecności człowieka w jej rozwoju. Przyroda, jej natura i rytm stanowią źródło niezwykłych fascynacji w mych projektach. Inspiracje do swej twórczości znajduję w życiu codziennym, snach, biżuterii minionych epok, szczególnie jest mi bliska biżuteria wiktoriańska - bogactwo jej form, finezja wykonania i harmonia.

Biżuteria przez wieki była cennym źródłem wiedzy o zwyczajach, wierzeniach ludzi. Była amuletem, znakiem, symbolem wiary i magicznej siły. I takie mam marzenie, aby biżuteria Milarte dodawała wiary, energii, aby była kluczem, który budzi naszą podświadomość.